Aptauja

Kurus pasākumus vasarā plānojat apmeklēt Jēkabpilī?

Seko mums:

                        Draugiem.lv   
                         Facebook    
 

Rakstos

Dārznieks. Meistars. Skolotājs. Viktoram Orehovam – 110


No 2. līdz 30. maijam bibliotēkā skatāma izstāde veltīta dārznieka un selekcionāra Viktora Orehova 110 jubilejai.
Tie ir cildinoši vārdi, ja par cilvēku un viņa darba mūžu var teikt: “apbrīnojami vienkāršs un strādīgs cilvēks, darbā stāvējis ārpus skaudības, karjerisma un mantkārības”. Tādu nav daudz. Mēs, jēkabpilieši, varam būt lepni, ka mums tāds ir bijis – dārznieks un selekcionārs Viktors Orehovs (1909-1998). Šogad 20. maijā atcerēsimies Viktoru Orehovu viņa 110.jubilejā.
1941. gadā nacionalizēta un izsaluša ābeļdārza vietā sācis veidot Jēkabpils dārzniecību un nostrādājis tajā 33 darba gadus. Par savu darbu divas reizes saņēmis Triju Zvaigžņu ordeni.
Selekcionējis daudzas puķes - tulpes, flokšus, īrisus, narcises, gladiolas, taču vismīļākās bijušas tieši lilijas.
Jēkabpils pilsētas vēsturē nozīmīgs ir fakts, ka savulaik selekcionāra izveidoto gladiolu un liliju dārzi pletās trīs hektāru lielā platībā, kas mudinājis pilsētu nodēvēt par Austrumeiropas gladiolu un liliju galvaspilsētu. Šiem liliju un gladiolu dārziem nemirstīgu atmiņu devuši dzejnieki: Marta Bārbale, Gunārs Selga un Imants Ziedonis.
“Jēkabpils, liliju dzimtene,
kā tu tā neapzinies –

ja tevi pieminēs gadu simteņi,
tad kā liliju dzimteni minēs!”

/I.Ziedonis/
Kopš 1989. gada 17. maija - Jēkabpils Goda pilsonis. Viņa vārds zelta burtiem ierakstīts ne tikai Latvijas, bet visas pasaules gladiolu un liliju audzētāju reģistros un katalogos, viņa veidotās šķirnes turpina savu ceļu Eiropā, Amerikā, Austrālijā.